درمان بیماری واریس پا با لیزر

سیاهرگها، رگهایی هستندكه وظیفه بازگرداندن خون از اندامها به قلب را به عهده دارند.

سیاهرگهای پا دو نوعند : سطحی و عمقی. چنانچه دریچه های لانه كبوتری سیاهرگهای سطحی تخریب و بازگشت خون از طریق این سیاهرگهای گشاد شده بدرستی انجام نشود ، این سیاهرگها بتدریج برجسته وپیچ و خم دار شده و باعث افزایش قطر و ظاهر نامناسب اندام  تحتانی می شود که به این حالت واریس گفته می شود.

علائم  واریس

 

این بیماری نسبتا” شایع بوده و موجب ایجاد رگهای برجسته ، احساس سنگینی و خستگی در پا ، ورم پا ، تغییر رنگ پوست ، درد خفیف و در موارد پیشرفته ایجاد زخم در پا می شود .

عوامل ایجاد واریس

 

سن ، جنسیت ، سابقه فامیلی ارث ، حاملگی ، چاقی ، ایستادن ،یا نشستن ثابت برای مدت طولانی .

عوامل موثر در انتخاب نوع لیزر

 

براساس نوع هدف درمانی كه داریم، انتخاب لیزر صورت می‌گیرد. به طور مثال در كارهای جراحی از لیزرهای با توان بالا استفاده می‌شود، چون ما در واقع می‌خواهیم قسمتی را برش دهیم .مثلا بافت‌های پرخون را با چاقو برش نمی‌دهند و از لیزر استفاده می‌كنند. به این ترتیب هم برش ظریف‌تر است و هم خون‌ریزی به وجود نمی‌آید.

 

اما در درمان واریس ما به لیزری نیاز داریم كه كم‌توان باشد، چون قرار نیست جایی را برش بدهیم. پس یكی از پارامترهای انتخاب لیزر، توان لیزر است.

 

عمق نفوذ هم همین‌طور. باید برحسب نوع كار درمانی كه می‌خواهیم انجام دهیم نوع لیزر را انتخاب كنیم. لیزرها در طول موج، با هم تفاوت دارند كه برحسب بافت و نوع هدف درمانی باید لیزر مناسب انتخاب شود.‌

لیزر تراپیEVLT

 

در این روش که بدون بیهوشی عمومی و جراحی صورت می گیرد فیبر نازک قابل انعطاف لیزر را از طریق یک شکاف کوچک (2-3 میلیمتری) روی پوست وارد ورید نموده و در حین تابش لیزر آن را از ورید خارج می کنند، بزودی دیواره وریدها روی هم می خوابند و بسته می شوند و نتایج عمل به سرعت برای بیمار محسوس خواهد بود. بیمار می تواند بلافاصله بعد از درمان راه برود و به فعالیت های روزمره خود باز گردد.

 

باید توجه داشت تمام رگ های واریسی قابل درمان با لیزر نمی باشند و گاهی روش لیزر با سایر روش ها از جمله جراحی توأمان انجام می گیرد. کارایی و ایمنی لیزر طی سال های متمادی در بخش های مختلف از چشم پزشکی، جراحی، پوست و غیره به اثبات رسیده است.

 

بعد از درمان با لیزر استراحت خاصی لازم نیست، بیمار تا یک هفته بانداژ داشته و از چند ساعت بعد از درمان هم می تواند با پاهای خود حرکت کند و به فعالیت های روزمره خود باز گردد.با این روش در 97% موارد بهبود در جلسه اول ایجاد می شود و در موارد عدم پاسخ امکان تکرار روش و بهبود 100% می باشد

شیوه کار

 

ما با استفاده از سونوگرافی داپلر، محل دقیق رگ واریسی را معلوم می‌كنیم. سپس با بی‌حسی موضعی آن ناحیه، پس از عبور یك سوزن به داخل ورید، یك شكاف دو میلی‌متری ایجاد می‌كنیم. سپس فیبر لیزر را وارد سیاهرگ واریسی كرده و دستگاه را روشن می‌كنیم. در حالی كه دستگاه روشن است، فیبر را به آرامی بیرون می‌كشیم و با این كار، دیواره رگ روی هم می‌خوابد و رگ بسته می‌شود.

پس از اتمام كار، یك باندكشی به پای بیمار می‌بندیم كه آن را یك هفته بعد می‌تواند باز كند. همان‌طور كه گفتم بیمار با پای خودش می‌تواند به فعالیت‌های روزمره‌اش بپردازد.

انواع لیزر درمانی واریس پا

 

لیزر درمانی ساده

لیزر درمانی ساده در خارج از پوست انجام شده و رگ‌های عنکبوتی زیر سطح پوست را درمان می‌کند. گرمای لیزر رگ مبتلا را از بین برده و آن را تبدیل به یک بافت اسکار می‌کند. این بافت اسکار رگ را می‌بندد و رگ بسته‌شده از مسیر خونرسانی خارج شده و می‌میرد.

 

افرادی که رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی کوچک دارند می‌توانند از روش لیزر درمانی ساده برای از بین بردن این رگ‌های بیمار استفاده کنند.

مزایا

عمل لیزر یک روش مؤثر و بی‌خطر برای درمان رگ‌های واریسی است

در این روش فقط قسمت آسیب‌دیده رگ تحت درمان قرار می‌گیرند

 • بافت اطراف آسیب نمی‌بیند
 • این روش جراحی درد ندارد
 • زمان انجام عمل جراحی کوتاه است
 • دوران نقاهت و بهبودی آن کوتاه است
 • پس از انجام این عمل جراحی بافت اسکاری یا عیوب زیبایی روی بدن باقی نمی‌ماند

لیزر درمانی درون عروقی

لیزر درمانی درون عروقی یک روش کم تهاجمی است که می‌تواند رگ‌های واریسی را درمان کند. در روش لیزر درون عروقی از انرژی لیزر که پرتو متمرکزشده نوری است استفاده می‌شود.

 

لیزر پزشکی با رهاسازی انرژی نور به سمت بافت هدف که به دقت مشخص شده است کار می‌کند؛ بنابراین بافت‌های مجاور تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت. لیزر درون عروقی یک روش سریع، بی‌خطر و مؤثر است که مزایای زیبایی زیادی داشته و می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشد.

 

تقریباً همه بیماران مبتلا به واریس می‌توانند از مزایای لیزر درون عروقی بهره‌مند شوند. تعداد کمی از افراد (معمولاً آنهایی که پس از عمل جراحی دوباره بیماری واریس آنها عود کرده است) گزینه‌های مناسبی برای قرار گرفتن تحت این عمل نیستند. این افراد بهتر است از روش اسکلروتراپی با فوم برای مدیریت بیماری واریس استفاده کنند.

مزایا

لیزر درون عروقی یک روش بدون عارضه جانبی است. برخی از مزایای انجام این عمل عبارتند از:

 • این عمل در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود.
 • این روش یک عمل سرپایی محسوب می‌شود.
 • علائم آن به سرعت برطرف می‌شود.
 • دوران نقاهت و بهبودی پس از این روش طولانی نیست
 • برای انجام این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست
 • نتایج با اسکار همراه نیستند
 • نرخ موفقیت در این روش جراحی 98 درصد است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *