از بین بردن، رفع و درمان زگیل با لیزر

اکثر ما در مرحله‌ای از زندگی با برجستگی‌های یا زائده‌های کوچک و زبری به نام زیگیل روی پوست خود روبرو می‌شویم. زگیل که منشأ آن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است در هر جایی از بدن ممکن است ایجاد شود، هر چند زگیل بیشتر روی دست، زانو و پا دیده می‌شود. زگیل در کف پا، وروکا نامیده می‌شود.

 

زگیل و وروکا زوائد پوستی  بوده که معمولاً به‌خودی‌خود از بین می‌رود، هر چند گاهی محو شدن آن ماه‌ها یا سال‌ها زمان می‌برد. در اکثر موارد، زگیل نیازی به درمان ندارد، البته داروهای غیرتجویزی بسیاری را می‌توان برای از بین بردن زگیل از داروخانه تهیه کرد.

علت زگیل

 

عامل ایجاد زگیل و وروکا ویروس پاپیلومای انسانی است که بیش از 100 گونه متفاوت دارد. این ویروس سلول‌های موجود در لایه بیرونی پوست را عفونی می‌کند.

 

زگیل از راه تماس پوستی مستقیم منتقل می‌شود؛ تماس داشتن با کف یا سطوح آلوده به این ویروس نیز یکی از راه‌های انتشار است. احتمال انتقال زگیل از فردی به فرد دیگر، علی‌رغم مسری بودن آن، نسبتاً پایین است.

 

احتمال انتقال عفونت در صورت مرطوب بودن یا آسیب دیدن پوست افزایش می‌یابد، بنابراین انتقال عفونت در استخرهای شنا و حمام‌های عمومی شیوع بالایی دارد. یکی دیگر از عامل‌های انتشار عفونت خود ما هستیم، با خاراندن زگیل ذره‌های ویروسی در دیگر بخش‌های پوست نیز منتشر می‌شود.

 

در بعضی مشاغل نیز احتمال انتقال زگیل بیشتر است، برای مثال سر و کار داشتن با گوشت یا کار کردن در کشتارگاه احتمال ایجاد شدن زگیل را افزایش می‌دهد. به علاوه ضعیف بودن سیستم ایمنی نیز فرد را مستعد به وجود آمدن زگیل می‌سازد.

راههای سرایت

 

زگیل‌ها توسط تماس مستقیم با ویروس پاپیلوم انسانی سرایت می‌کنند. در صورتی که فرد مبتلا، زگیل پوستی خود را لمس کرده و سپس بخش دیگری از بدن خود را لمس کند زیگیل دیگری روی پوستش به وجود می‌آید. استفاده مشترک از حوله، تیغ یا سایر وسایل شخصی باعث انتقال ویروس زگیل به دیگران می‌شود.

پس از تماس با HPV، به دلیل کُند بودن رشد این ویروس در زیر پوست، چند ماه طول می‌کشد تا زگیل ظاهر شود.معمولاً، هر تماسی با HPV، باعث بروز انواع زگیل پوستی نمی‌شود. برخی افراد بیش از سایرین دچار زگیل می‌شوند.

انواع زگیل

زگیل معمولی

محل ایجاد: معمولاً روی انگشتان، دست‌ها، پاها، زانوها، و آرنج‌ها می‌باشد.

ظاهرشان چگونه است: برجستگی کوچک سخت، تیره‌تر از پوست بدن، رویه‌ی آن خشن است مانند گل‌کلم با نقطه‌های سیاه یا قرمز در داخل آن.

زگیل کف پا

محل ایجاد: در روی پوست کف پا می‌باشد.

چگونه به نظر می‌رسند: ممکن است ظاهری سخت داشته باشند اما بیش‌ازحد معمول رشد می‌کنند و درنهایت شبیه راه رفتن روی سنگ کوچک احساس می‌شوند. شبیه زگیل‌های معمولی هستند.

زگیل‌های رشته‌ای

محل ایجاد: اغلب روی پلک چشم‌ها، بینی و اطراف دهان می‌باشد.

ظاهرشان چگونه است: انگشت مانند و به رنگ پوست هستند.

زگیل مسطح

محل ایجاد: به‌صورت گروهی در بازوها، دست‌ها، زانوها، شکم، یا پشت می‌باشد.

ظاهرشان چگونه است: به‌اندازه سر سوزن، سر مسطح و پهن، سطح نرم‌تر (نسبت به زگیل‌های دیگر) و در رنگ‌های صورتی، قهوه‌ای مایل به زرد و یا زرد دیده می‌شوند.

روشهای درمان زگیل

 

با توجه به این که زگیل انواع مختلف دارد و نقاط مختلف پوست و مخاط را گرفتار می‌کند و هم‌چنین بسته به تعداد ضایعات در نقاط مختلف بدن، درمان‌های متفاوتی برای زگیل وجود دارد. البته لازم به تأکید است که هیچ کدام از روش‌های درمانی، پاسخ 100درصد نمی‌دهند و احتمال عود زگیل حتی با کلیه روش‌های درمانی وجود دارد. برای درمان زگیل معمولی که بیش‌تر پشت دست‌ها و پاها دیده می‌شوند و یا زگیل‌های کف پا می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

1- استفاده از محلول‌ها یا پُمادها و چسب‌های ضد زگیل

2- کرایوتراپی یا فریز کردن ضایعات

3- سوزاندن ضایعات

4- لیزر کردن ضایعات

5- استفاده از مواد سوزاننده

6- تزریق آمپول بلئومایسین برای فرم‌های مقاوم بزرگ کف پا

برداشتن زگیل با لیزر

 

پزشک در شرایط خاص توصیه می‌کند که برای برداشتن زگیل عمل جراحی انجام شود. پزشک با استفاده از وسیله‌ای به نام دستگاه تراش (کورت) زگیل را از روی پوست برمی‌دارد یا از فن‌آوری لیزر برای تخریب زگیل و رگ‌های خون رساننده به آن بهره می‌گیرد.

 

این عمل‌ها تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. شایان ذکر است که پس از تمام عمل‌های جراحی جای زخم باقی می‌ماند، زخم شدن و وجود بافت همبند محل زخم روی کف پا می‌تواند دردناک باشد.

 

از هر 10 زگیل 3 مورد پس از جراحی دوباره ایجاد می‌شود. پزشکان برای جلوگیری از بازگشت زگیل از درمان ترکیبی جراحی و دارو بهره می‌گیرند.

ليزر پالس داي

ليزر‌هاي پالس داي، هموگلوبين‌هاي (مولکول‌هاي انتقال‌دهنده اکسيژن در خون) موجود در رگ‌هاي خوني در محل زگيل را هدف قرار مي‌هد. گرماي حاصل از ليزر به بافت‌هاي اطراف محل زگيل منتقل مي‌شود و رگ‌هاي خوني آن‌ها را مسدود مي‌کند تا از رسيدن مواد غذايي به زگيل جلوگيري شود. به اين ترتيب، زگيل خشک مي‌شود و در نهايت از پوست جدا شده و مي‌افتد.

ليزر دي اکسيد کربن

ليزر دي اکسيد کربن از طريق ارسال يک پرتو بسيار تمرکز يافته و قوي براي تخريب و محو بافت‌هاي آسيب‌ديده عمل مي‌کند و ثابت شده است که تنها با يک جلسه عمل، کارآيي بالايي در درمان بيماران دارد. در اين روش ابتدا از پرتو ليزر به عنوان يک تيغ جراحي براي بريدن يک دايره در اطراف زگيل استفاده شد و سپس خود بافت زگيل با استفاده از ليزر تخريب و محو شد.

فواید روش درمان لیزری زگیل‌ها

 

  • به‌طورمعمول حداقل جای زخم را ایجاد می‌کنند.
  • تنها به بی‌حسی موضعی نیاز دارد.
  • انجام آن سریع و آسان است.
  • عالی‌ترین درمان زگیل است.

پیشگیری

 

ابتلاء به ویروس ایجادکننده زگیل در صورت داشتن بریدگی یا خراش در روی پوست سریع‌تر و راحت‌تر است. سطح خشن پوست‌های خشک، جویدن ناخن یا برش‌های کوچک روی دست‌ها و پاها راه نفو‌ذ ویروس به بدن را ایجاد می‌کنند. شما ممکن است در صورت لمس زگیل شخص دیگری به آن مبتلا شوید.

 

برخی افراد در صورت دست زدن به شئ که شخص دارای زگیل به آن دست زده ممکن است به زگیل مبتلا شوند، مثل حوله. پوشیدن کفش راحتی یا دیگر پوشش‌های پا در حمام‌های عمومی ممکن است شانس انتقال را افزایش دهد. ابزارهای استفاده‌شده برای تراش در نواحی دارای زگیل (مثل سوهان ناخن، سنگ پا و غیره) نباید برای پوست‌ها و ناخن‌های نرمال و همچنین به‌طور مشترک با دیگران استفاده شود.

 

همین‌طور نواحی دارای موی بدن که زگیل دارند نیز باید یا با موزن برقی موزدایی شوند و یا اصلاً موزدایی برای این نواحی انجام نشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *