از بین بردن و لیزر موهای زائد صورت : روش و مزایا

اگر قصد خلاص شدن از سالن‌های اپیلاسیون، تیغ، مومک، موبر و دستگاه اپیلیدی را دارید یا اگر جوش‌ها و موهای زیر پوستی خسته‌تان کرده است و دنبال یک مرکز مناسب برای لیزر موهای زائد می‌گردید حتما قبل از گرفتن وقت ویزیت، این مقاله را بخوانید تا با تمام بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد آشنا شوید.موهای نا خواسته یا زائد به موهایی گفته می شود که در مواضعی از بدن ایجاد میشود که غیر معمول بوده و رنگ تیره آنها نیز این رویش غیر طبیعی را بیش تر نمایان می سازد . رویش موهای زائد را عمدتا در نواحی چانه ، لب فوقانی ، نواحی دو طرف صورت ،از محل ناف به طرف پایین و در فرورفتگی ناحیه کمر ، به رنگ تیره و سیاه می توان مشاهده نمود .ریشه هر مو دارای رنگدانه ای به نام ملانین بوده که در روند رشد مو ، به تدریج این رنگدانه فعال گشته و تمامی بدنه یک مو را تیره و به رنگ های سیاه ، قهوه ای و بلوند و ... در می آورد .
مکانیسم اثر لیزر ، بر بمباران و نابود ساختن رنگدانه یا ملانین موجود در ریشه مو استوار می باشد .

هیرسوتیسم یعنی چه؟


هیرسوتیسم (پرمویی) به معنی رشد مو درخانمها مشابه الگوی رشد موی مردانه است. به این صورت که در ناحیه ریش و سبیل مردان به صورت ناقص یا کامل موی ضخیم و سیاه رنگ رشد میکند.این بیماری مشکل نسبتاًشایعی است و برای اغلب خانمها آزاردهنده می باشد
روشهای قدیمی زدودن موهای زائد کدامند ؟
الکترولیز روشی کند و دردناک بوده که طی آن فولیکولهای مو یک به یک توسط تکنسین یا پزشک متخصص به روش ایجاد حرارت از طریق برقراری جریان الکتریکی مورد تخریب قرار می گیرد.کندن موها که روشی دردناک است و ایجاد فولیکولیت میکند.موم انداختن موها که آن هم دشواریهای خاص خود را دارد.

اقدامات قبل از لیزر موهای زاید


• از تراشیدن ناحیه قبل از جلسه مشاوره خودداری کنید.
• تا 4 هفته قبل از جلسه درمان از موم، واکس و … در ناحیه مورد نظر استفاده نکنید.
• تا 4 هفته قبل از درمان در معرض UV (فرابنفش) قرار نگیرید. برای مثال سولاریوم نکنید.
• از محصولات tanning (برنزه کردن) تا 4 هفته قبل از درمان استفاده نکنید. همانند اسپره های برنزه کردن.
• تا یک هفته قبل و تا یک هفته بعد از درمان از کرم های لایه بردار و روشن کننده حاوی رتینول استفاده نکنید.

 لیزر موهای زائد چگونه عمل می کند؟


طول موج مخصوصی از لیزر از پوست عبور کرده و بر روی رنگدانه یا ملانین موجود در فولیکول موها اثر می کند و باعث از بین رفتن آن می شود. در این روش سلول های مجاور و بقیه پوست اصلا آسیب نمی بیند و فقط موهای زائد از بین می روند. به طور معمول موها در فازهای رشد مختلف هستند و همیشه یکدسته از موها در فاز نهفته می باشند و در فاز نهفته یا فاز خواب فاقد ملانین یا رنگدانه می باشند. هر چند وقت یکبار این موها وارد فاز رشد شده و واجد رنگدانه یا ملانین می شوند. چون لیزر فقط روی موهای رنگدانه دار یعنی موهای در فاز رشد اثر می کند، پس لیزر باید هر چند وقت یکبار برای 4 الی 6 بار تکرار شود تا بتواند تمام موها که به تدریج و در زمان های مختلف وارد فاز رشد می شوند را هدف قرار داده و از بین ببرد و بدین ترتیب 4 تا 6 جلسه لیزر به فواصل 1 تا 4 ماه باید انجام شود تا تقریبا تمام موها از بین بروند.

مزایای لیزر نسبت به سایر روش های رفع موهای زائد چیست؟


• نتایج عالی و طولانی مدت لیزر موی زائد
• جلسات درمانی سریع لیزرموی زائد که فقط چند دقیقه طول می کشد.
• روش مناسب برای از بین بردن مو در مناطق وسیع بدن
• درمان راحت بدون نیاز به استراحت
• بسیار مقرون به صرفه با توجه به دائمی بودن نتایج

لیزر برای برداشتن موهای ناخواسته روی صورت، دست، پا، بازو، زیر بغل، خط مایو و نقاط دیگر بسیار مفید است.
یکی از مزایای آن این است که تنها موهای زبر و تیره را مورد هدف قرار می دهد اما به پوست اطراف آن آسیبی نمیرساند.
هر ضربه لیزر موجب ازبین بردن بسیاری از موها در یک زمان می شود. لیزر در هر ثانیه می تواند یک-چهارم پوست را عاری از مو کند. نواحی کوچک پوست مثل زیر لب ها می تواند در کمتر از یک دقیقه درمان شود و نواحی بزرگ تر مثل کمر و پاها ممکن است یک ساعت طول بکشد.
بیشتر افراد پس از ۳ تا ۷ جلسه، بسیاری از موهای زائد را از دست می دهند.

انواع لیزر


انواع اندازه گیری دستگاه های لیزر برای از بین بردن مو استفاده می شود، روش قطعی برای از بین بردن موهای زائد با پرتو لیزر کم انرژی به کار افتادن و از بین بردن فولیکول های مو به طور فعال استفاده می شود. متغیرهای زیر در نتیجه از درمان با لیزر و یا روش های دیگر برای از بین بردن موهای زائد تاثیر می گذارد:

رنگ پوست
ضخامت و رنگ مو
ناحیه تحت درمان (مثلا حذف موهای زائد، صورت، اندام تناسلی، زیر بغل، کشاله ران، و غیره)
لیزری نوع دستگاه (پزشک با در نظر گرفتن عوامل فوق به شما بهترین دستگاه لیزر را)
طول موج و فلوئنس (انرژی در واحد سطح) استفاده
پهنای تپش
درجه حرارت پوست
برنامه جلسات
دکتر بسته به نوع پوست، رنگ و ضخامت مو، لیزر مو در اندازه ناحیه تحت درمان و محل، و زمان جلسات درمانی یکی از ابزار های زیر و یا ترکیبی از آنها اعمال می شود.

لیزر روبی (روبی)
لیزر الکساندرایت
دیود لیزر
لیزر Nd: YAG
شدید سیستم نور پالسی

چگونگی لیزر موهای صورت


در لیزر مو برای جلوگیری از آسیب به قرنیه و یا شبکیه چشم، ماسک محافظ چشم بر روی چشم قرار می گیرد. بخش مربوط به مو در صورت لزوم اصلاح شده به طوری که ارتفاع آن بیش از چند میلی متر از پوست است.
شایع ترین روش و شدن مو لیزر در یک پرتو لیزر کم انرژی مورد استفاده در مطابق با رنگ، ضخامت و محل رشد مو تنظیم شده است. در وهله اول واکنش بیمار به نور پالسی برای هدایت خلبان به این منطقه به بررسی. پرتو لیزر کم انرژی از طریق پوست عبور می کند و توسط رنگدانه فولیکول های مو را فعال جذب می شود. منطقه تست را مورد بررسی قرار است به اطمینان حاصل شود که تنظیمات به درستی انجام شده است و یک واکنش شدید به روش حذف مو وجود دارد. اگر تست موفقیت آمیز باشد، پرتو لیزر کم انرژی به نقطه را به را به صورت منظم در سراسر منطقه را به سرعت و به طور دائم فولیکول های مو غیر فعال کردن تابش می شود فعال می شود. لیزر مو می کند فولیکول های مو در فاز ثابت تاثیر نمی گذارد.

ونک کلینیک

بیتوته

الو دکتر

دکتر علیرضا واعظ

شرکت پارس گروپ (یگانه طب پارس)

دکتر افسانه ثنایی