جوانسازی و زیباسازی پوست با لیزر

از اواسط سی سالگی، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد شروع به افتادن و شل شدن می‌کند. همچنین فیبروبلاست‌های پوست به تدریج کمیاب‌ و غیرفعال می‌شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و مصرف دخانیات نیز به روند شل شدن پوست سرعت می‌بخشد.

 

علاوه بر این، در دوران یائسگی افتادگی پوست شدیدتر می‌شود. در نهایت، ممکن است احساس کنید که وجود خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها، چین و چروک پیشانی و اطراف چشم، ظاهر شما را خسته و یا عبوس نشان می‌دهد.

 

یکی از گرایش‌های محبوب در این حوزه، روش جوانسازی پوست به صورت غیر جراحی است. با این روش‌ها، بیمارانی که به دنبال بهبود زیبایی صورت خود هستند، می‌توانند به سرعت، بدون دردسر، ارزان و بدون گذراندن دوره‌ی بهبودی، به اهداف زیبایی خود دست یابند. این روش‌ها نه تنها سریع‌تر و راحت‌تر هستند، بلکه غالباً ایمن‌تر از روش‌های جراحی تهاجمی می‌باشند.

نشانه هایی نیاز به جوانسازی پوست

 

  • اگر نور آفتاب به پوستتان آسیب رسانده و چین و چروک‌هایی در اطراف چشم و دهان ظاهر شده‌اند و یا بخشی از پوست به‌ویژه در زیر پلک پایینی شل شده است.
  • اگر رنگ پوستتان تغییر کرده مانند لک صورت و نقطه‌های قهوه‌ای
  • اگر جای زخم روی صورتتان باعث ناهمواری پوست شده
  • اگر تومور پوستی مربوط به سرطان بر روی پوست خود دارید.

انواع لیزرهای جوانسازی

 

چروک‌های سطحی پوست، چروک‌ها و خطوط عمیق یا جای زخم‌های بزرگ، هر یک ممکن است نیازمند یک روش درمانی متفاوت باشند.

بنابراین با توجه به نوع پوست شما، شدت آسیب پوستی ناشی از اشعه آفتاب یا شدت تفاوت رنگ و لکه بودن پوست، عمق جای زخم‌ها یا عمق چروک‌های پوستی ، متخصص مربوطه برای جوانسازی پوست صورت ترکیبی از روش‌های لایه‌برداری مختلف را انتخاب می‌کند که این ابزارهای لایه‌برداری به طور همزمان در یک جلسه درمانی به کار برده می‌شوند تا نتایج حاصل از درمان بهبود یابند.

لیزرهای لایه‌بردار

این لیزر‌ها با ایجاد یک آسیب پوستی کنترل‌شده و کاملا یکنواخت در سطح پوست، موجب لایه‌برداری پوست می‌شوند. عملکرد این لیزر‌ها مشابه با پیلینگ شیمیایی یا میکرودرم‌ابریژن است.

 

با هر بار گذر بیم لیزر از روی پوست، یک لایه نازک از سطح پوست کنار می‌رود. بسیاری از متخصصین و جراحان پلاستیک معتقدند که جوان سازی پوست با لیزر در مقایسه با روش‌های پیلینگ و درم‌ابریژن، کنترل بسیار بهتری در عمق لایه‌برداری در اختیار پزشک قرار می‌دهد. این لیزر‌ها برای رفع افتادگی پوست، ازبین بردن جای جوش و چین و چروک‌های پوستی به کار می‌رود.

لیزرهای غیر لایه‌بردار

این لیزرها موجب کنار رفتن یک لایه از روی پوست نمی‌شوند. در عوض، با گذر اشعه‌ی لیزر از روی پوست، نور لیزر موجب گرم شدن لایه‌های عمقی یا سطحی پوست می‌شود. این لیزر‌ها برخی از چین و چروک‌های سطحی پوست را از بین می‌برند اما ممکن است نتایج حاصل از درمان حتی تا ماه‌ها پس از جلسه درمانی، قابل مشاهده نباشد.

لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال نوع کاملا متفاوتی از روش‌های درمانی برای جوانسازی پوست است، چرا که این لیزر کاملا غیر‌تهاجمی ‌است و نیازی به گذراندن دوره ریکاوری ندارد. عوارض لیزر فرکشنال اندک بوده و بعد از لیزردرمانی با لیزر فرکشنال، پوست دچار قرمزی و حساسیت به لمس نمی‌شود و بعد از درمان نیز نیازی به ریکاوری نیست.

 

البته باید این موضوع را در نظر داشت که درمان با لیزر فراکشنال، طی یک جلسه انجام نمی‌شود. بهبود وضعیت پوست به صورت تدریجی و طی یک دوره درمانی چند هفته‌ای یا چند ماهه است.

 

متخصص شما ممکن است بسته به نوع پوست شما و شرایط آن و ناحیه مورد نظر برای درمان، یکی یا ترکیبی از روش‌های زیر را برای جوانسازی پوست شما انتخاب کند:

لیزر دی اکسید کربن (CO2)

این روش درمانی بسیار ایمن و موثر است و می‌توان آن را برای انواع مختلفی از پوست و برای قسمت‌های مختلف بدن مانند صورت، گردن، قفسه سینه، دست‌ها و حتی برای پوست‌های ظریف و حساس به کار برد.

 

این روش لیزردرمانی موجب تحریک پوست برای بازسازی خود و تولید بیشتر کلاژن می‌شود و بنابراین نتایج حاصل از لیزردرمانی حداقل تا 6 ماه پس از جلسه درمانی به تدریج بهتر و بهتر می‌شود و بهبود می‌یابد.

لیزر اربیوم (ERBIUM)

لیزر اربیوم موجب برداشته شدن یک لایه از روی پوست می‌شود و می‌تواند چین و چروک‌هایی با عمق متوسط تا زیاد در سطح پوست صورت، دست، گردن و قفسه سینه را برطرف کند. یکی از مزایای لیزر اربیوم این است که به بافت‌های اطراف آسیب بسیار کمی ‌می‌رساند و موجب سوزاندن آن‌ها نمی‌شود.

 

این لیزر نسبت به سایر لیزرها عوارض جانبی کمتری دارد (مانند سرخی، تورم و کبودی پوست) و در نتیجه دوره‌ی ریکاوری آن نیز در مقایسه با لیزر CO2 بسیار کوتاهتر است. در برخی موارد ممکن است ریکاوری تنها یک هفته طول بکشد.

پس از لیزر

 

بعد از انجام جوانسازی پوست لیزر، پزشک ناحیه مورد عمل را بانداژ می‌کند. بعد از گذشت 24 ساعت از عمل، شما باید شروع به تمیز کردن ناحیه مورد عمل نمایید و هر روز 4 تا 5 مرتبه این کار را انجام دهید، سپس باید از یک پماد مانند ژله پترولیوم برای جلوگیری از تشکیل جرب پوستی استفاده کنید.

 

هدف از استفاده این دارو که اصولاً برای درمان زخم به کار می‌رود، جلوگیری از تشکیل هر نوع جرب پوستی است. به طور کلی بهبودی ناحیه مورد عمل بسته به شرایط اولیه آن حدود 10 تا 21 روز زمان می‌برد. ممکن است بعد از عمل جوانسازی پوست با لیزر در ناحیه مورد عمل ورم ایجاد شود.

 

در این صورت پزشک یک داروی استروئیدی برای درمان ورم اطراف چشم‌ها برای شما تجویز خواهد کرد. اگر شب‌ها هنگام خوابیدن، دو بالش زیر سر خود بگذارید، می‌تواند به تسکین ورم‌های ایجاد شده کمک کند. گذاشتن یخ بر روی ناحیه مورد عمل در 24 تا 48 ساعت اول بعد از جوانسازی پوست با لیزر می‌تواند در رفع ورم مؤثر باشد.

معایب

 

  • ترمیم غیرعادی به همراه جای زخم و تغییر رنگ دانه‌ها ممکن است.
  • باعث تشدید اختلالات پوستی مانند آلرژی و تاول تبخالی شده.
  • ممکن است چروک‌هایی که بوسیله‌ی حرکت ماهیچه‌های صورت بوجود می‌آید دوباره بازگردد.