درمان ( از بین بردن و رفع) خط خنده و لبخند با لیزر

چین و چروک‌های که بین ابروها (خط اخم) یا در پیشانی به وجود می‌آیند یا خطوطی که در کنار لب‌ها ایجاد می‌شوند(خط خنده) لزوما نشانه‌ی بالا رفتن سن نمی‌باشند، این چین و چروک‌ها و خطوط هم در زنان و هم در مردان به وجود می‌آید. هر سال که می‌گذرد پوست خشک‌تر، نازک‌تر و قابلیت کششی آن کمتر می‌شود. زمانیکه پوست شما دچار چین وچروک شد دیگر نمی‌تواند به حالت اولیه و بدون چروک خود برگردد. چین و چروک پیشانی، خط  اخم و سایر چروک های موجود روی پوست نتیجه حالتهایی است که به چهره خود می دهید. علت و عواملی چون ژنتیک، اشعه ماوراءبنفش خورشید و استعمال دخانیات باعث بروز چین و چروک پیشانی زود هنگام روی پوست  صورت می شود.

گاهی اوقات مراقبت نکردن از پوست و همچنین نور خورشید باعث شدیدتر شدن این مشکل می‌شوند، خط اخم و خط خنده و در بعضی افرادخط پیشانی از چین و چروک های شایع می باشند، راه های از بین برنده و درمان خط اخم و خنده وجود دارد تا بدین ترتیب اشخاص بتوانند  به ظاهر شاداب خود برگردند.

حقیقت تلخ درباره خطوط لبخند

دو نوع خط لبخند وجود دارد که عبارت از خطوط نازولابیال و خطوط پریورال هستند. خطوط نازولابیال، مواردی هستند که از بینی به گوشه های دهان  امتداد پیدا می کنند و علت ایجاد آنها خندیدن، لبخند زدن و حتی صحبت کردن در طول سال های طولانی است. خطوط پریورال چین و چروک هایی هستند که بر روی لب بالا ایجاد می شوند و علت ایجاد آنها پف کردن لب ها یا سیگار کشیدن است. در هر دو حالت، چین و چروک های پوست با حرکت های دهان هماهنگ می شوند و در نهایت این خطوط دائمی می گردند.

علت‌ها و دلایل به وجود آمدن چروک در اطراف دهان

چروک‌های اطراف دهان در همه افراد در سن مشابهی به وجود نمی‌آید، به این دلیل که چروک‌ها  به دلایل بسیار مختلف و متعددی به وجود می‌آیند. به طور کلی چروک‌ها به دلیل از دست رفتن الاستین و کلاژن در پوست که دو عنصر اساسی در حفظ شادابی و طراوت پوست به شمار می‌روند، به وجود می‌آیند. هر چه سن شما افزایش می‌یابد، پوست شما به‌طور طبیعی مقدار بیشتری از این عناصر را از دست می‌دهد و جایگزین کردن آن نیز بسیار دشوار است. کرم‌های حاوی کلاژن و سایر محصولات موضعی قادر به نفوذ در لایه‌های عمقی پوست و پیوستن به کلاژن موجود در آن نیستند و تنها می‌توانند یک راه‌حل موقتی جهت نرم کردن پوست باشند.

درمان


کارهایی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها در خانه خطوط و چروک چهره‌ و خط لبخند را کاهش دهید ، لایه‌برداری، مصرف ویتامین، خوردن میوه و استفاده از درمان‌های گیاهی موجب از بین بردن خط خنده و دیگر خطوط و چروک ها می گردد .

لایه‌بردارهای شیمیایی

اسید تری‌کلرواستیک و اسید سالسیلیک می‌توانند به عمق پوست نفوذ کنند. لایه‌بردارهای عمقی‌تر ، که باعث رفع بیشتر خطوط از جملهدرمان خط لبخندمی‌شوند دارای همین ترکیبات می‌باشند، اما باید به یاد داشته باشید، هر چه لایه‌برداری  عمیق‌تر باشد، خطر ایجاد اسکار بیشتر است. تغییر رنگ پوست نیز می‌تواند جزء عوارض جانبی این مواد باشد.

میکرودرم‌ابریژن

در این روش از دستگاهی که حاوی کریستال‌های آلومینیوم و سیلیکا است برای صاف کردن سطح پوست استفاده می‌شود.‌ این درمان طی یک دوره پنج تا هفت جلسه‌ای انجام می‌شود. همچنین نوعی دستگاه میکرودرم‌ابریژن وجود دارد که می‌توانید آن را خریداری کرده و درمان را در خانه انجام دهید. البته باید به خاطر داشت که نتیجه درمان به هیچ وجه مشابه درمانی که توسط یک متخصص انجام می‌شود نخواهد بود.

درم‌ابریژن

درم‌ابریژن، نوع تخصصی‌تر روش قبلی برایدرمان خط خنده است. این روش یک فرایند جراحی واقعی است که با  استفاده از بی‌حسی یا بیهوشی انجام می‌شود. در این روش، برای صاف کردن سطح پوست از یک ابزار چرخان استفاده می‌شود. تأثیر درمان به پزشک، و خصوصاً تجربه و مهارت او در انجام این درمان بستگی دارد.

بوتاکس

برای از بین بردن خط لبخندعلاوه بر انواع جراحی پلاستیک مانند لیفت ابروها و لیفت صورت می‌توان از تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) که باعث فلج شدن عضلات تولیدکننده خطوط ناخواسته در چهره می‌شود هم استفاده کرد ، تزریق ژل خط خنده نیز می تواند خط خنده را پر نماید

با تزریق چربی در ناحیه مورد نظر میتوان حجم از دست رفته را بازگرذاند ، این روش شامل برداشت چربی از نقطه ای از بدن و انتقال  آن به مناطقی است که دچار کاهش حجم شده است . بالا رفتن سن موجب تحلیل رفتن چربی‌های زیرپوستی و افتادگی و شل‌شدن پوست بدن می‌شود. در واقع شل‌شدن و افتادگی پوست، نتیجه‌ی از دست رفتن بافت چربی در زیر پوست است. در روش تزریق چربی به صورت، از چربی‌های بدن خود بیمار برای برطرف کردن این مشکل استفاده می‌شود. این کار موجب می‌شود که خطر واکنش نشان دادن بدن به ماده‌ی تزریق شده، وجود نداشته باشد. معمولا اغلب بیماران در بدن خود، چربی مورد نیاز برای استخراج به منظور انجام تزریق چربی را دارند. تزریق چربی صورت درد و ناراحتی بسیار کم و ناچیزی دارد ، هزینه تزریق چربی با توجه به ناحیه مورد تزریق  و مقدار چربی در هر فرد متفاوت بوده و در آینده، امکان تکرار این عمل برای بیمار نیز وجود دارد.

لیزر درمانی

استفاده از لیزر یکی دیگر از تکنیک‌های مدرن است. پاکسازی با لیزر تا حد زیادی مثل درم‌ابریژن است، البته با این تفاوت که دقت و یکنواختی لیزر بیشتر است. وقتی لیزر چند بار از روی پوست عبور داده شد، پوست تحریک می‌شود تا به طور طبیعی کلاژن تولید کند. از لیزر‌های مختلفی می‌توان برای کاهش یا از بین بردن خط لبخند استفاده کرد. در سالهای اخیر گرایش افراد به لیزرهای غیرلایه‌بردار  رو به افزایش بوده است. این لیزرها بدون آن که به طور ناگهانی یک لایه از پوست را کنار بزنند، موجب بهبودی بافت‌های زیرین پوست می‌شوند. در این روش‌ها معمولا دوره‌ی درمان شامل چندین جلسه‌ی درمانی می‌شود  و نتایج حاصل از درمان، به تدریج به دست می‌آیند.

لیزرهای لایه‌بردار، خاصیت تهاجمی ‌بیشتری دارند و موجب کنار رفتن خارجی‌ترین لایه‌ی پوست بیمار می‌شوند. این لیزرها همچنان مورد استفاده هستند چرا که می‌توانند در درمان برخی مشکلات پوستی خاص بسیار موثر باشند.

پیشگیری از شکل‌گیری خط خنده


استفاده از ضد آفتاب

خورشید یکی از منشأهای قدرتمند آسیب دیدن پوست است. اشعه‌های ماورابنفش سنتزی و طبیعی به نحو نامطلوبی فرایندهای زیست‌شیمیایی حیاتی درون‌پوستی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در درجه اول نور خورشید شدید در درازمدت باعث تجزیه و تلاشی کلاژن یعنی فیبرهای پروتئینی می‌شود که بافت پوست را تشکیل می‌دهند. پی‌آمد آسیب‌دیدگی کلاژن شل شدن پوست و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی آن است. این بافت متلاشی‌شده در برابر چین‌وچروک آسیب‌پذیرتر است و توانایی ترمیم ندارد.

ضمناً نور خورشید رادیکال‌های آزاد را داخل پوست تولید می‌کند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که با از دست دادن الکترون ناپایدار می‌شوند. هنگامی‌که این اتفاق رخ می‌دهد، آن مولکول الکترونی را از مولکول دیگری می‌گیرد تا مجدداً پایدار شود؛ اما این رادیکال آزاد جدید نیز باید الکترون را از مولکول سومی بگیرد و به همین ترتیب این زنجیره ادامه می‌یابد. این الگوی مخرب به سلول‌های پوست آسیب می‌زند.

ترک سیگار

مواد شیمایی موجود در سیگار به کلاژن و الاستین آسیب می‌زند، همچنین نیکوتین باعث تنگ شدن رگ‌های خونی می‌شود و به‌این‌ترتیب مانع از رسیدن مواد مغذی ضروری به پوست می‌شود. سیگار کشیدن به دلیل این مکانیسم‌ها فرایند پیری پوست را شتاب می‌بخشد و به‌عنوان تنها یکی از پی‌آمدهای آن، خط خنده و چروک زودتر نمودار می‌شود.

دکتر مهدوی نیا

مرجع کامل لیزر ایران

کلینیک سیب سرخ

مجله خبری دوا درمان

بانک اطلاعات جامع زیبایی ایران

دکتر ندا ادیبی