درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی و فرو رفتگی پوست) با لیزر

سلولیت توصیف شرایطی است که در آن چربی‌ها به صورت زیر جلدی (زیر پوست)، طبق یک الگویی خاص در زنان تجمع می‌یابد. سلولیت بیشتر در ران، کفل، شکم و لگن دیده می‌شود. الگوی ذخیره چربی در زنان متفاوت از مردان است. سلول‌های چربی بدن در درون الیافی ستون مانند به نام "سپتوم " قرار می‌گیرند.

 

این سلول‌ها یکپارچه و پیوسته نیستند.  چربی بدن زنان در ساختاری شبیه به نرده‌های حفاظتی ذخیره‌سازی می‌شود. در مقابل   چربی مردان در لایه‌های عمیق‌تری قرار دارد و به پوست متصل است. چربی مردان در یک ساختاری شبیه به "توری‌های فلزی" ذخیره سازی می‌شود، درنتیجه چربی‌ها در مردان به نحو بهتری حفظ و نگهداری می‌شوند. در حال حاضر ۹۰ الی ۱۰۰ درصد زنان به نحوی دچار سلولیت هستند.

 

این فرایند بخشی از ساختار آناتومی زنان را تشکیل می‌دهد. (البته حدود ۱۰ درصد از مردان نیز به سلولیت مبتلا می‌شوند.) سلولیت یک اصطلاح پزشکی نیست بلکه کلمه‌ای است که در دهه ۷۰ توسط فرانسوی‌ها ابداع شده است. اصطلاح پزشکی آن عبارت‌اند از: ادیپوس ادماتوز، تغیر حالت درما پنیکیولوزیس، وضعیت کوتیس پروتروزوس و گاینوید لیپو دیستروفی. همچنین در بین مردم به نام‌های " سندرم پوست پرتقالی" یا" پوست پنیری" معروف است. در ادامه بهترین روش درمان سلولیت را بیان خواهیم کرد.

دلایل ابتلا به سلولیت

 

هر چند بسیاری افراد، ابتلا به سلولیت را با اضافه وزن مرتبط می دانند، این مسئله همیشه علت ایجاد مشکل نیست. به عبارت دیگر حتی افراد لاغر نیز ممکن است در نقاط مختلف بدن خود به مشکل سلولیت دچار شوند. به هر حال، در صورتی که شما اضافه وزن دارید، کاهش وزن بطور مشخص می تواند به بهبود ظاهر و از بین بردن سلولیت کمک موثر نماید.

علاوه بر این عوامل دیگر نیز می تواند بر مقدار سلولیت تاثیر گذاشته و میزان بروز آن را تحت تاثیر خود قرار دهد. برخی از این عوامل به شرح زیر هستند:

 • آهسته بودن متابولیسم
 • رژیم غذایی نامناسب
 • تغییرات هورمونی
 • هیدراسیون
 • انجام ندادن فعالیت های ورزشی
 • سطح کلی چربی بدن فرد
 • رنگ و ضخامت پوست

سه عامل ایجاد سلولیت

 

چربی‌ها

هنگامی که سلول‌های چربی بزرگ می‌شوند، مجبورند از ساختار تعیین شده توسط فیبرها یا الیاف پیروی کنند. ساختارهایی که چربی‌های زیر پوست درآن‌ها ذخیره می‌شوند. این چربی‌ها حدود هشتاد در صد از چربی‌های بدن را تشکیل می‌دهند. متأسفانه زنان نسبت به مردان چربی زیرپوستی بیشتری دارند (حدود ۳ برابر بیشتر).

الیاف یا فیبرهای ساختاری

سپتوم‌ها که ستون ساختاری ذخیره‌سازی چربی‌ها را تشکیل می‌دهند، بنا به دلایلی که ذکر شد و برخی دلایل دیگر، ضخیم و ملتهب می‌شوند. این پدیده باعث می‌شود، چربی‌ها فشرده شده و به سمت بالا و خارج از محدوده ذخیره شده کشیده شوند. درنتیجه سطح پوست ناصاف شده و ظاهری شبیه پوست پرتقال پیدا می‌کند که به آن سلولیت می‌گویند.

استحکام

پوست زنان بسیار نازک‌تر از مردان است. با افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کلاژن پوست که ظاهر پوست را نرم و صاف‌تر نشان می‌دهند ضعیف شده و باعث می‌شود سلولیت بیشتر خود را نمایان کند.

محل ایجاد سلولیت

 

گفته می‌شود سلولیت بر روی شکم، ران‌ها و باسن بروز می‌کند، اما سلولیت می‌تواند در هر قسمتی از بدن تشکیل شود. در واقع سلولیت ناشی از ذخیره چربی اضافی بر روی بافت همبند است و این ذخیره‌های چربی می‌توانند در هر قسمتی از بدن به وجود بیایند. بخش‌هایی از بدن که معمولاً تحت تأثیر عارضه سلولیت قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • شکم
 • ران‌ها
 • باسن
 • بازوها
 • پهلوها
 • سینه‌های مردان
 • غبغب چانه
 • دور تا دور کمر
 • ساق پاها

لیزر درمانی با سلولاز

 

در سیستم درمان لیزری سلولیت با سلولاز، با استفاده از لوله کوچکی که به زیر پوست وارد می‌شود بافت فیبروز و چربی‌هایی که باعث سلولیت‌ شده‌اند مورد حمله قرار می‌گیرند. لیزر باعث ضخیم شدن پوست شده و باندهای فیبروزی که پوست را پایین می‌کشند و باعث فرورفتگی سطح آن می‌شوند را قطع می‌کند.

 

در عین حال، از بین بردن سلولیت با لیزر، مقدار توده‌های چربی که باعث برآمده شدن فاصله بین باندهای فیبروز می‌شوند را کاهش داده و تنها در حدود یک ساعت سطح پوست را صاف می‌کند. از آنجا که سلولاز ساختار بافت زیر پوست را تغییر می‌دهد، نتیجه درمان دائمی است.

 

روش درمان با لیزر و امواج رادیویی به هیچ‌گونه زمان استراحتی نیاز ندارد و به بیماران اجازه می‌دهد بعد از درمان به محل کار خود بازگردند. غیر جراحی بودن این روش‌ها، آنها را راحت و تقریباً بدون درد می‌سازد؛ درد آن شبیه برخورد یک کش لاستیکی به بدن است.

مزایا درمان سلولیت

 

کم تهاجمی بوده و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

با کمترین میزان ایجاد اسکار، کبودی و خونریزی همراه است.

نتیجه آن بادوام بوده و طی سه تا دوازده ماه بعد از درمان به تدریج بهبود یافته و تکمیل می‌شود.

درمان با سلولاز یک عمل سرپایی است که تنها ۴۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

بهبود سریع است و بعد از درمان تنها به یک یا دو استراحت نیاز است.

هم نواحی بزرگ و هم نواحی کوچک را می‌توان به طور مؤثری درمان کرد.