رفع و درمان سیاهی(تیرگی)زیر بغل با لیزر

سیاهی زیربغل، زانو، آرنج و کشاله ران گاهی خجالت‌آور است. این تیرگی‌ها اعتماد به نفس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و ترس از نمایان شدن این سیاهی‌ها روابط اجتماعی را مختل می‌کند. مایو پوشیدن را برای خودتان ممنوع می‌کنید، چون از سفید نبودن زیربغل و کشاله ران خجالت می‌کشید. این مشکلات به تدریج کلافه کننده می‌شود و مانع لذت بردن از لحظات زندگی می‌شود. بنابراین عجیب نیست که بسیاری برای سفید کردن این ناحیه‌ها به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند تا اعتماد به نفس خود را ارتقا دهند و به زیبایی بدرخشند. اما واقعیت این است که سفید کردن این ناحیه‌ها آسان نیست و صبر زیادی را می‌طلبد.

علل تیره شدن زیر بغل


 • پدیده‌های ژنتیکی
 • اصطکاک بین یک تی‌شرت تنگ و زیر بغل
 • تعرق بیش از حد
 • عفونت‌های ناشی از شستن نادرست زیر بغل
 • متابولیزه شدن باکتری‌های عرق و چربی پوست (به نام کورینه باکتریوم)
 • تجمع بیش از حد رنگ‌دانه‌ها در بافت بعد از التهاب (ناشی از آسیب یا آلرژی)
 • تراشیدن موی زیر بغل
 • تجمع پوست مرده
 • مواد شیمیایی
 • مصرف قرص‌های ضدبارداری با پایه‌ی آندروژن
 • الکل و عطر قوی در اسپری‌ها
 • اضافه وزن (ایجاد اصطکاک مکانیکی با پوست اطراف)
 • بیماری نادر پوستی به نام آکانتوز نیگریکان (وضعیتی که به دیابت‌های مقاوم نسبت به انسولین مربوط می‌شود)
 • رسوب هموسیدرین (Hemosiderin)

درمان


لایه برداری

لایه برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن به شما کمک می‌کند تا از سلول‌های مرده‌ی پوست خلاص شوید. هرچند معمولاً این عمل برای پوست صورت انجام می‌شود، اما در هر بخش دیگری از پوست از جمله زیر بغل نیز برای درمان تیرگی زیر بغل قابل انجام است تا سلول‌های مرده و تخریب شده‌ی پوست را از بین برده و آن را پاک‌تر و روشن‌تر سازد. جلسات لایه برداری معمولاً در فاصله ۳-۴ هفته انجام می‌شود، در حالی که بیمار همچنان باید به استفاده از کرم‌های تجویز شده در خانه به منظور به حداکثر رساندن اثر روشن ‌کنندگی آنها ادامه دهد.

الکترولیز

یکی دیگر از راه‌های رفع تیرگی و سیاهی زیر بغل، این است که از روش الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده کنید. از آن جایی که در روش الکترولیز ریشه‌ی موها مستقیما سوزانده می‌شوند و دیگر موها رشد نمی‌کنند، پس از مدتی متوجه خواهید شد که این روش باعث رفع سیاهی و تیرگی زیر بغل شما شده است. الکترولیز روشی وقت‌گیر است، اما این روش از بین بردن تیرگی و سیاهی زیر بغل ارزش زمانی که صرف آن می‌کنید را دارد، چرا که نتایج این روش دائمی است و موهای الکترولیز شده دیگر هرگز رشد نخواهند کرد. روش‌هایی که در ادامه ذکر شده‌اند باعث رفع تیرگی و سیاهی زیر بغل می‌شوند، اما نتایج این روش‌های از بین بردن سیاهی و تیرگی زیر بغل ماندگار نیستند.

پیلینگ شیمیایی

انجام پیلینگ شیمیایی روشی عالی برای درمان تیرگی و سیاهی زیر بغل است. مواد مورد استفاده در پیلینگ شیمیایی، به لحاظ قدرت لایه‌برداری، بسیار متفاوت هستند و متخصص شما تعیین خواهد کرد که برای رسیدن به نتایج مورد نظر، کدام یک از این مواد برای شما مناسب هستند. پیلینگ شیمیایی موجب برداشته شدن لایه‌ی خارجی پوست می‌شود و لایه‌ی جدید و سالم‌تری جایگزین آن می‌شود. این روش همچنین باعث افزایش تولید کلاژن در پوست می‌شود.

به طور کلی به منظور رفع تیرگی زیر بغل، لازم است چند نوبت پلینگ شیمیایی انجام شود. در اکثر موارد، عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار کم هستند و نیازی به دوره ریکاوری بعد از پیلینگ نیست. در صورتی که می‌خواهید پیلینگ شیمیایی انجام دهید، حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا این کار را برای شما انجام دهد تا احتمال سوختن پوست شما به حداقل برسد.

درم ابریژن

این روش برای رفع سیاهی وتیرگی زیر بغل بسیار موثر است. در این روش برای لایه‌برداری کردن از پوست از یک برس سیمی استفاده می‌شود. انجام این کار باعث سرعت بخشیدن به روند بازسازی پوست می‌شود و سریعا لایه‌ی جدید و سالمی، جایگزین لایه‌ی قبلی پوست می‌شود. درمابریژن همچنین باعث افزایش میزان کلاژن موجود در پوست و استحکام بیشتر بافت پوست می‌شود.

البته این روش به شدت تهاجمی است، برخی عوارض جانبی به دنبال دارد و بعد از آن نیاز به سپری کردن دوران ریکاوری می‌باشد. مانند اکثر روش‌های مشابه، در این روش نیز برای رسیدن به نتایج مورد نظر، نیاز به انجام بیش از یک جلسه درمانی می‌باشد. قبل از انجام درم ابریژن روی پوست زیر بغل، پماد بی‌حس کننده مالیده می‌شود تا شخص در هنگام انجام درم ابریژن هیچ دردی احساس نکند.

لیزر درمانی


با استفاده از این روش شما می توانید رنگ نواحی حساس پوست خود را تغییر داده و از بین بردن سیاهی زیر بغل را فقط با یک جلسه درمانی تجربه کنید! لیزر یک روش درمانی بی خطر و ساده است که در آن از پرتو لیزر برای رفع تیرگی زیر بغل ایجاد شده بر روی پوست استفاده می شود. این روش از بین بردن تیرگی زیر بغل  به حدود 45 دقیقه زمان نیاز دارد و تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

پزشک به تناسب مشکل خاص هر بیمار از یکی از انواع لیزر استفاده می‌کند. تکنیک‌های نوین‌تر برای افزایش تولید کلاژن در لایه‌های زیرین نفوذ می‌کند و به این ترتیب شادابی و جوانی بیشتر پوست را به ارمغان می‌آورد. لیزر اربیوم، لیزر PD، لیزر Nd:Yag و نور پالسی شدید یا IP گونه‌های متداول لیزر هستند که هر یک با توجه به شیوه تاثیرگذاری متفاوت برای درمان عارضه‌های پوستی معین به کار برده می‌شود.

لیزر بازسازی کننده تهاجمی (ابلیتیو) و غیرتهاجمی (نان ابلیتیو یا درمان مبتنی بر نور) تا همین چندی پیش تنها گونه‌های درمان با لیزر بودند. لیزر فرکشنال یکی از پیشرفت‌های اخیر است. هر یک از سه گونه نام برده مزایا و معایب هاص خود را دارد:

 •  لیزر تهاجمی آسیب‌دیدگی‌های پوستی ناشی از نور خورشید و افزایش سن را درمان و پوست را بازسازی می‌کند، اما اثرهای جانبی و عوارض قابل توجهی دارد و با قرمزی و دوران بهبود طولانی مدت همراه است. استاندارد طلایی لیزرهای عمیق یا تهاجمی دی اکسید کربن است که امروزه به دلیل دوران التیام طولانی‌تر چندان محبوب نیست.
 •  اگرچه تکنیک‌های غیرتهاجمی سبک‌تر معمولاً با عوارض کمتری همراه است، اما باید دوره درمان ظرف چند ماه کامل شود و نتایج آن گاهی چندان چشمگیر نیست.
 •  لیزر فرکشنال به لطف تحولی نوین در فن‌آوری لیزر جایی در حد فاصل این دو قرار می‌گیرد. چون در این روش تنها بخشی از سطح پوست با لیزر درمان می‌شود، ناحیه‌های کوچکی از پوست بین بخش‌های درمان شده باقی می‌ماند. فرایند التیام در این تکنیک بسیار سریع‌تر است و ازسرگیری هر چه سریع‌تر فعالیت‌های روزانه را ممکن می‌سازد.

مزایای درمان با لیزر

 •  لیزر پرتو نوری با انرژی بالا است که به صورت گزینشی و مستقیم انرژی آن تحت نظارت پزشک داخل بافت می‌شود. پزشک با بهره‌گیری از این روش در مقایسه با دیگر درمان‌های بازسازی کننده نظیر لایه‌برداری با مواد شیمیایی در بسیاری از موارد می‌تواند کنترل بیشتری بر میزان نفوذ در پوست داشته باشد.
 •  نتایج حاصل از این روش، برای مثال روشن شدن زیر بغل و بهبود شرایط پوست، سریع‌تر به دست می‌‌آید.
 •  این پرتوها را می‌توان در زمان انتشار پالس‌ها بر روی نقطه خاص با شدت متغیر و دلخواه متمرکز کرد.

پیشگیری


پیشگیری بهتر از درمان است. سعی کنید نکات زیر برای جلوگیری از ایجاد سیاهی در زیر بغل پیگیری نمایید:

 • زیر بغل خود را حداقل یک الی دو بار در هفته تمیز نمایید.
 • دیابت خود را کنترل کنید، به‌طور منظم ورزش کنید و غذاهای سالم بخورید تا دیابت شما کنترل گردد.
 • از لباس‌های مناسب با الیاف طبیعی و جاذب رطوبت استفاده کنید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید، از مواد قندی، مواد نشاسته‌ای تصفیه شده و غذاهای سرخ شده کمتر استفاده کنید، این مواد باعث تجمع سموم در بدن می‌شوند، به‌جای آن‌ها از میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس دار استفاده نمایید.
 • برای حذف موهای زائد از الکترولیز استفاده نکنید.
 • از کرم‌های برطرف کننده مو استفاده نکنید.
 • روزانه دوش بگیرید.

مرجع کامل لیزر ایران

کلینیک رز طلایی

کلینیک تخصصی سیب سرخ

کلینیک صدف

دکتر ابوالفتح محرابیان

مرکز مشاوره زیبایی ایران

کلینیک تخصصی پوست مو رازی