رفع و درمان غبغب با لیزر

رفع غبغب دغدغه ی افرادی است که آن را دارند و با داشتن آن احساس زیبایی نمی کنند. برای رفع غب غب امروزه روش ها و دستگاه های مطمئن و سریعی مانند لیزر لیپولیز، مزوتراپی و لیفتینگ چانه ارائه شده است که در ادامه به توضیح درباره آن ها پرداختیم. البته در مورد دستگاه رفع و از بین بردن غبغب به صورتی که قابل استفاده توسط خود شخص باشد هنوز دستگاهی ارائه نشده است و یا حداقل محصولات تجاری ارائه شده توسط  بازرگانان هنوز مورد تأیید پزشکان نیست و استفاده از آنها توصیه نمی شود.

داشتن غبغب باعث کمرو شدن فرد و کاهش عزت نفس او می شود. غبغب به دلایل متعددی بوجود می آید. دو عامل مهم رژیم غذایی و ورزش است.  در صورتی که رژیم غذایی پرچربی و شکری دارید و نمی توانید به صورت منظم ورزش و نرمش کنید، اضافه وزن پیدا می کنید و چربی اضافی به صورت طبیعی زیر چانه شما ذخیره می شود. با این حال، بعضی از افراد که رژیم غذایی سالم و تناسب اندام دارند نیز غبغب پیدا می کنند، زیرا عموما مستعهد آن هستند. درصدد برداشتن غبغب هستید، روش های درمانی طبیعی و بالینی متعددی برای شما وجود دارد.

علت ها و عوامل


برای رفع  غبغب لازم است دلیل دقیق ایجاد آن در زیر چانه تشخیص داده شود. در عمل دلایل اصلی ایجاد غبغب به شرح زیر هستند:

 • ژنتیک
 • بالا رفتن سن
 • افزایش وزن

مشکلات مربوط به ایجاد غبغب


مشکل اصلی در ارتباط با ایجاد غبغب ظاهر نا مطلوب آن است و این شرایط معمولاً باعث ناراحتی فردی می شود که دچار غبغب شده است. در این رابطه می توان به مسائل زیر توجه کرد:

 • بعضی افراد معمولاً تصور می کنند ایجاد غبغب به این معنی است که آنها در بهترین شکل فیزیکی خود نیستند.
 • تشکیل غبغب می تواند احساس اضافه وزن، غیر جذاب بودن و پیر شدن را برای فرد ایجاد کند.
 • این شرایط می تواند باعث شرمندگی بعضی افراد شده و اعتماد به نفس آنها را کاهش دهد.
 • بعضی افراد به خاطر این مسئله سعی می کنند از ظاهر شدن در مکان های عمومی خودداری کنند.

تکنیک‌های حذف چربی غبغب

لیپوساکشن غبغب

این تکنیک درمانی بسیار سریع و مؤثر برای از بین بردن غبغب  است. به کمک این روش می‌توان چربی‌های اضافی ناحیه چانه را به کمک  بی‌حسی موضعی حذف نمود. در این روش پزشک یک برش کوچک زیر چانه ایجاد می‌کند- در برخی مواقع ممکن است این برش در پشت گوش‌ها ایجاد شود - سپس چربی‌های اضافه توسط یک لوله‌ی نازک مکنده، تخلیه خواهند شد.

لیفت پوست گردن

پوست باید به‌اندازه کافی انعطاف‌پذیر بوده تا پس از برداشت چربی به موقعیت خود بازگردد. در افراد مسن، پس از برداشت چربی، پوست بیشتر آویزان خواهد شد. به همین دلیل، این روش ممکن است با جراحی لیفت (کشیدن) صورت یا گردن و یا سایر روش‌های غیر جراحی، ترکیب شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

درمان افتادگی پوست گردن با نور مادون‌قرمز

انرژی نور مادون‌قرمز، آسیب‌دیدگی‌های میکروسکوپی را در لایه‌های کلاژنی پوست ایجاد می‌کند. این امر باعث می‌شود این لایه منقبض شده و قوام خود را دوباره به دست آورد. عمق نفوذ امواج مادون‌قرمز کمتر از نفوذ روش هایفوتراپی باشد، درنتیجه تأثیر آن کمتر است. پوست گردن نازک‌تر از پوست صورت است (درنتیجه نفوذ امواج آسان‌تر است). از این روش اغلب برای بازسازی پوست صورت و برطرف کردن شلی پوست گردن استفاده می‌شود.

رفع غبغب با لیزر


در اکثر موارد رفع غبغب با استفاده از لیزر لیپوساکشن انجام می‌شود. برای این کار به یک نقطه ورود نیاز است که از محلی در زیر چانه انتخاب می‌شود که در دید نباشد؛ به علاوه، مزیت لیزر این است که علاوه بر حذف چربی‌ها، پوست را نیز سفت و کشیده می‌کند. تکنیک لیزر لیپوساکشن جدید، پیشرفت چشمگیری در درمان غبغب مردان است. تکنیک‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن که با استفاده از کانولاهای بزرگتری انجام می‌شوند را نمی‌توان برای چانه و گردن به کار برد. کوچک بودن ابزارهای لیزر لیپوساکشن، این تکنیک را به گزینه‌ای ایده‌آل برای گردن تبدیل کرده است.

فرایند بهبود از عمل رفع غبغب چگونه خواهد بود؟

معمولاً بهبود ۱۰ روز تا ۲ هفته طول می‌کشد و در طول این مدت کبودی‌ها رفع می‌شوند. می‌بایست در طول هفته اول بعد از درمان چانه با بانداژ فشاری بسته شود که این برای بسیاری از بیماران ناراحت کننده است. به هر حال، بانداژ فشاری به سفت شدن پوست کمک کرده و از تجمع مایع زیر پوست گردن جلوگیری می‌کند. این بخش خیلی مهمی از بهبودی بعد از عمل است.

آیا درمان غبغب دردناک است؟

معمولاً بیماران بعد از عمل رفع غبغب با لیزر لیپوساکشن، دردی را تجربه نمی‌کنند و ناراحتی آن‌ها از این است که باید روی سرشان بانداژ فشاری ببندند. البته، برای کنترل هرگونه ناراحتی، به شما داروهای مسکن داده می‌شود.

آیا درمان غبغب با لیزر لیپوساکشن بی‌خطر است؟

بله، البته اگر عمل توسط یک جراح با تجربه انجام شود که در زمینه تکنیک‌های لیزر لیپوساکشن نیز تجربه داشته باشد.

 روش‌های درمانی جایگزین


 • داشتن سبک زندگی سالم: که شامل رعایت رژیم‌غذایی سالم برای پیشگیری از تشکیل لایه‌های چربی اضافی در بدن می‌شود. رعایت رژیم‌غذایی قطعا می‌تواند احتمال شکل‌گیری غبغب را کاهش داده و در صورتی که غبغب دارید، اندازه‌ی آن را کاهش دهد.
 • ورزش:این مورد هم شامل ورزش‌های کلی برای کاهش وزن بدن و هم ورزش‌های مخصوص برای تقویت ماهیچه‌های ناحیه چانه می‌شود تا  بتوانید از این طریق از دست غبغب خود خلاص شوید.
 • حفظ وضعیت صحیح بدن:قرار نگرفتن فک‌ها روی هم به صورت صحیح و یا شل گرفتن فک باعث می‌شود که عضلات چانه و فک و گردن  ضعیف شوند. سعی کنید همیشه در حالتی صحیح بنشینید، کمر خود را صاف کنید، شانه‌ها را عقب نگه دارید، و سر خود را به شکل صحیح نگه دارید و عضلات خود را شل نگیرید تا بدین طریق از شکل‌گیری غبغب پیشگیری کنید.
 • درمان‌های خانگی:روش‌های درمانی بسیار زیادی وجود دارند و زملن زیادی است که مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند و آن‌ها را برای رفع غبغب توصیه می‌کنند، به طور مثال: جویدن آدامس بدون قند یا استفاده از سفیده‌ی تخم‌مرغ.

مرجع کامل لیزر ایران

کلینیک فوق تخصص زیبایی رز طلایی

کلینیک دکتر طرزی

درمانگاه تخصصی پوست و مو و لیزر سیب سرخ

دکتر ابوالفتح محرابیان

کلینیک تخصصی پوست ومو صدف